Ta witryna używa Coookies! Przebywając na niej akceptujesz ten fakt. [ Zamknij to okno ]

MobyDick v2.0

[03.06.2020]

MobyDick jest modułem rozwijanym już od kilku lat. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 2016 roku. Przez ten czas włożyliśmy w niego ogrom pracy, z prostego modułu do importu i aktualizacji oferty powstał w pełni funkcjonalny i zaawansowany moduł importu i aktualizacji produktów. Te kilka lat pracy nauczyło nas czego potrzebują nasi klienci. Mamy również o wiele większą wiedzę na temat tego, czego możemy się spodziewać po plikach dostarczanych przez hurtownie. Moduł w tej chwili posiada około 100 zintegrowanych i gotowych do użycia integracji z hurtowniami.

Nowa struktura modułu

Nowy, odświeżony wygląd

Pierwszą zmianą, jest zupełnie nowy widok dla opcji w naszym module. Dawno uznaliśmy poprzedni wygląd modułu za męczący oko. Wszystko było ściśnięte, zlewające się i trudne do odczytania. W tej aktualizacji modułu postanowiliśmy to zmienić tak, aby opcje stały się bardziej przejrzyste.

Ulepszona nawigacja

MobyDick 2.0 Hurtownia Legrand Menu

W wersji 1.x modułu MobyDick wszystko było na jednej stronie. Póki opcji było kilka i na stronie znajdował się prosty formularz manualnego importu, nie było nic w tym złęgo. Do tego typu modułow nie wchodzi się codziennie, nie jest to codzienne wysyłanie paczek ze sklepu, czy też obsługa zamówień. Tak więc nawigacja nie ma aż tak ogromnego znaczenia. Aż do czasu zwiększenia się ilości opcji i funkcji. Jeśli dobrze pamiętam, to w pierwszych wersjach modułów, mapowanie kategorii znajdowało się tam, gdzie jeszcze do nie dawna znajdował się przycisk otwierający nową zakładkę z mapowaniem kategorii hurtowni. Zaraz nad kategoriami (w niektórych hurtowniach) znajdowała się również sekcja mapowania producentów - a raczej formularz pozwalający na wykluaczanie wybranych producentów z importu.

Z czasem otwieranie zakładki, przewijanie na dół strony, aby znaleźć guzik mapowania czy też uruchomić import stało się męczące. Postanowiliśmy to naprawić i przebudowaliśmy system menu, aby każda z tych dużych sekcji była dostępna od razu po wejściu w moduł. Tak więc Pod każdą nazwą hurtowni - której kliknięcie otwiera import ręczny - doszły trzy nowe odnośniki. Ustawienia, Kategorie i Producenci ( Przykład na zdjęciu po prawej stronie )

Kiedyś stworzyliśmy jeden testowy filmik pokazowy, jak działa moduł. Jest on z jednej z pierwszych wersji modułu. Wiać na nim dokładnie problem, który opisałem: https://youtu.be/G-3bM841PSE

Yin i Yang

Coraz popularnieszym trendem są ciemne interfejsy. Sami jesteśmy ich fanami, niestety często obsługa stron w tej kwestii jest dość skąpa, a sam Prestashop nie ma w sobie takiej funkjonalności. Z początku nie chcieliśmy nic zmieniać. Układ strony miał być wyłącznie jasny. Ale w trakcie eksperymentów z kolorami, jakby wyglądał ciemny interfejs, jakby się to czytało itp stworzyliśmy interfejs w ciemej odsłonie.

Na początku miał pozostać tylko ciemny interfejs modułu - jednakże następnego dnia rano, gdy słoneczko zajrzało nam przez okienko, zaczęło nam bardzo jednak brakować jasnego wyglądu. Tak więc teraz w pełni zdając sobie sprawę z tego, że nie każdy monitor stoi w cieniu i nie każdemu będzie pasował ciemny motyw interfejsu, szybko utworzyliśmy alternatywny, jasny schemat kolorystczny dla modułu.

U dołu strony zamieszczamy zrzuty ekranu 3 różnych widoków, każdy w ciemnej i jasnej odsłonie. Po aktualizacji modułu, domyślnie załaduje się ciemny motyw, można go szybko zmienić za pomocą odnośników u góry strony.

Najważniejsze zmiany w module

Oczywiście można pomyśleć, że nic w module poza opcjami się nie zmieniło. Otóż nic bardziej mylnego, zmieniło się i to wiele!
Tak więc teraz przyszła pora na kwestie bardziej techniczne. Zwiazane z samą funkcjonalnością modułu - co zapewne bardziej wszystkich interesuje, niż to jak moduł wygląda - choć tutaj się mogę mylić :)

Nie tylko nowy wygląd

Opce dostały nowy wygląd, ale niektóre opcje zostały usunięte, a w ich miejsce powstały zupełnie nowe. Jedną z bardziej - ujmijmy to - "magicznych" opcji jakie były w module to "Co robić w przypadku niedostępnych produktów".

Mobydick 1.0 Usunięta opcja

Przy pierwszych hurtowniach opcja ta działa bardzo dobrze. Ale niestety nie była zbyt intuicyjna. Zamiast tej opcji, zostały wprowadzone następujące (Osobno dla produktów znajdujących się w ofercie i tych, co już z oferty zniknęły):

 • "Blokuj import nowych produktów" (tak/nie)
 • "Produkty ze stanem magazynowym = 0" z opcjami:
  • Nie importuj
  • Importuj i ustaw stan magazynowy na 0
  • Importuj i ustaw stan magazynowy na 1000 (na przykład jeśli hurtownia jest też producentem i ma nieograniczoną ilość produktów)
 • Ustaw widoczność produktu
  • Nie zmieniaj
  • Ustaw na: Wszędzie
  • Ustaw na: Tylko katalog (strona produktu nadal dostępna)
  • Ustaw na: Tylko wyszukiwanie (strona produktu nadal dostępna)
  • Ustaw na: Nigdzie (strona produktu nadal dostępna)
 • Włącz/Wyłącz produkt
  • Nie zmieniaj
  • Włącz produkt
  • Wyłącz produkt

Lepsza aktualizacja stanów magazynowych

Zmianie uległ cały mechanizm aktualizacji stanów magazynowych. Został on maksymalnie uproszczony. Do tej pory moduł mógł wyłączać lub ukrywać produkty podczas aktualizacji stanów magazynowych.
Opcja ta została usunięta, aby maksymalnie przyśpieszyć aktualizację stanów magazynowych. Moduł importujący 30 tys. wykonuje 30 tys zapisań produktu. A co z kolei może powodować wywołanie akcji innych modułów. Aby ograniczyć ilość wywołań podczas aktualizacji stanów magazynowych, zrezygnowaliśmy w ogóle z modyfikacji obiektu produktu. Jedyna akcja wywoływana przez moduł podczas aktualizacji stanów to - po prostu - aktualizacja stanu magazynowego :)

Produkty takie będą widniały na stronie kategorii z informacją o braku na magazynie aż do momentu pełnej integracji oferty.

Nowe opisy

Wiele opisów było bardzo niezrozumiałych. Szczerze mówiąc podczas ich pisania byliśmy na ogół tak zaangażowani w tworzenie funkcjonalności, że potraktowaliśmy kwestię opisów po macoszemu. Przyznaję się bez bicia, że sam kilkukrotnie musiałem zajrzeć do kodu, aby sprawdzić jak działa taka opcja. Jeśli osoba, która pisze opis opcji nie jest w stanie go zrozumieć, to znaczy, że jest coś źle.

Tak więc wszystkie opcje powinny mieć nowe opisy. Jest jeszcze kilka opcji nad których odpowiednim opisaniem i wytłumaczneiem się zastanawiamy. Jednakże większość prac została w tym temacie ukończona.

Plany dla wersji 2.1

Od strony technicznej, wersja 2.0 jest ukończona. Jednakże ostateczne poprawki kosmetyczne przenieśliśmy na kolejny etap - czyli wersję 2.1.

Mamy w planach również kolejne, nowe i ciekawe funkcje. Mimo, że mamy dość długą listę oczekujących zmian i pomysłów, na chwilę obecną nie ma jednakże planów co do daty ich implementacji. Na chwilę obecną są wstępne plany aktualizacji naszej oferty i wprowadzenia nowych rozwiązań do oferty i jesteśmy tym dość mocno podekscytowani. Pierwszym etapem będzie lekki lifting seigi.eu

Interfejs w obencej postaci jest bardzo fajny, jednak widzimy w nim jeden mankament, który dla jednych będzie zaletą, dla innych wadą. Mowa tutaj o wysokości strony, nasz grafik jest fanem dużych przestrzeni między elementami.
Jednakże nie do końca osobiście zgadzam się z tym założeniem i w następnych wersjach będziemy również starali się wprowadzić 2 dodatkowe style: Dark i Light "Condensed" - czy jak kto woli: "Skondensowany". Główną różnicą będzie zmnniejszenie wysokości strony.

Uczta dla oka

Import Manualny

Opcje modułu

Mapowanie Kategorii

I to by było na tyle! Dziękujemy za uwagę!
Uwaga: Niestety, od momentu publikacji wersji 2.0 do publikacji tego posta minęła chwilka (kilka tygodni), więc nie jest on już tak świeży. Mamy szczerą nadzieję, że nikogo brzuch od tego nie rozboli :)