Ta witryna używa Coookies! Przebywając na niej akceptujesz ten fakt. [ Zamknij to okno ]

Pierwszy Omnibus Black Friday - czy Twój sklep jest gotowy? Podsumowanie najważniejszych elementów w pigułce!

[18.10.2023]

Razem z poradnikiem, przygotowaliśmy dla Was również kod rabatowy na nasz moduł (na końcu tego artykułu).

W dużym skrócie...

Twój sklep ma obowiązek wyświetlania najniższej ceny na karcie produktu, jak i wszędzie tam, gdzie występuje informacja o obniżce (rownież na listingu kategorii, oraz np. w sekcji Podobne produkty).

Sprawdź swój sklep, czy spełnia wymagania dyrektywy!

Dyretywa Omnibus ciągle budzi wątpliwości. Stworzyliśmy dla Was poradnik, który pomoże Wam w weryfikacji, czy implementacja na Twoim sklepie internetowym jest zgodna z dyrektywą.

Minął niespełna rok odkąd Omnibus obowiązkowo zagościł na naszych sklepach internetowych, a ponad rok od wydania naszego modułu Historia Ceny Omnibus. Sprzedaliśmy kilkaset kopii naszego modułu, a także wydaliśmy 59 aktualizacji, które pozwoliły dzięki opiniom, zgłoszeniom i informacjom zwrotnym od naszych klientów. Razem z Janem (głównym developerem modułu historii ceny), stworzyliśmy dla Was podsumowanie na podstawie doświadczenia jakie zdobyliśmy przez ostanie pół roku.

Spełnij wymogi Dyrektywy Omnibus instalując nasz moduł

Jeśli Twój sklep nie spełnia wymogów dyrektywy, zachęcamy Cię do skorzystania z naszego modułu. Powinien rozwiązać kwestie dostosowania technicznego.

Możesz skorzystać z darmowego okresu testowego naszego modułu i przetestować go za darmo przez 14 bez żadnej rejestracji, ani numerów kart kredytowych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup, mamy też kod rabatowy na 30%, który będzie ważny przez 14 dni od momentu publikacji tego newsa. Kod to OMNIBF2033, a do końca promocji zostało:

Jak przygotować swój sklep na Black Friday

Część Reklamowa została spełniona, czas przejść do części merytorycznej

Wymagania UOKiK i Kontrole Inspekcji handlowej

Z różnymi dyrektywami zawsze jest problem z interpretacjami, UOKiK wydało zestaw zaleceń i objaśnień dla sklepów, dostępny na ich stronie. Dokument ten dokładnie opisuje oczekiwania jakie ma wobec sprzedawcy dyrektywa. Zarówno dla sklepów internetowych, jak i stacjonarnych.

Ze współpracy z klientami wiemy, że interpretacja prawnika, interpretacja UOKiK i interpretacja kontrolera z inspekcji handlowej mogą być różne.

Dlatego też rozwiązanie z którego korzysta sklep, musi być o tyle uniwersalne, że aby w trakcie kontroli można było dostosować moduł do interpretacji danego kontrolera.

Natomiast zapoznając się z zaleceniami UOKiK, można znaleźć nawet wymóg, że jakikolwiek zabieg sugerujący o obniżce (np. użycie koloru pomarańczowego, czy napisanie "Black Friday" ), wprowadza wymóg wyświetlenia historii najniższej ceny.

Kiedy należy wyświetlić informację o cenie

  • Jeśli produkt jest na promocji
  • Jeśli produkt został oznaczony na stronie tak, że sugeruje to promocje

W związku z tym, w naszym module wprowadziliśmy możliwość automatycznego wyświetlania najniższej ceny zawsze, lub tylko jeśli zostanie spełniony warunek. Posiadamy dwa warunki, które wyświetlą informację o cenie. Nasz moduł "Wyświetl najniższą cenę jeśli..."

  • Produkt jest na wyprzedaży (zaznaczone pole "Wyprzedaż")
  • Jest aktywna obniżka na dany produkt.

Wymagania komunikatu wobec sklepów online

Z naszego doświadczenia i rozmów z klientami podczas kontroli inspekcji handlowej, najbezpieczniejszym sformułowaniem do tej pory wydaje się:

Najniższa cena produktu z 30 dni przed obecną obniżką: xx zł

Pogrubiłem najważniejsze elementy treści komunikatu. Musi on zawierać zaznaczone zwroty. Najczęściej stosowane "Najniższa cena z ostatnich 30 dni" nie wystarczy i nie spełnia wymogów dyrektywy

Możliwe schematy wyświetlania

Poszczególne systemy wyświetlania tego komunikatu i wyliczania odpowiedniej ceny bardziej szczegółowo opisujemy dokumentacji do naszego modułu historii ceny

Nasz moduł a wymagania dyrektywy

Funkcjonalność Wymóg Omnibus Nasz Moduł Twój sklep?
Pokazywanie najniższej ceny sprzed 30 dni obecną obniżką
Obowiązek wyświetlenia informacji o udzielonym rabacie w %
Informacja o najniższej cenie na listingu produktów
Wyświetlanie wykresu na karcie produktu
Wyjaśnienie do skróconej wersji
Dobra widoczność i przejrzystość informacji o cenie
Wyświetlenie w dowolnym miejscu w szablonie -

Objaśnienia

Pokazywanie najniższej ceny sprzed 30 dni obecną obniżką

Dyrektywa nakłada obowiązek wyświetlenia ceny z 30 dni z okresu przed rozpoczęciem obecnej zniżki. Jeśli obecna zniżka trwa 10 dni, to klientowi należy wyświetlić najniższą cenę sprzed 40 dni, wyłączając z tego okresu ostatnie 10 dni. (między 40 a 10 dni temu).

Obowiązek wyświetlenia informacji o udzielonym rabacie w %

Jeśli produkt jest przeceniony ze 100zł na 50zł, to jego rabaty wynosi 50%. A Twój sklep wyświetla informację, że obniżka to 50%, masz obowiązek wyświetlić dodatkową informację relatywnej obniżce w stosunku do najniższej ceny

Czyli, jeśli w okresie ostatnich 30 dni przed obecną promocją, najniższa cena tego produktu wynosiła 75zł. To następuje obowiązek wyświetlenia "relatywnej" zniżki w stosunku co najniższej ceny sprzed 30 dni. W tym przypadku będzie to ~33%.

Informacja o najniższej cenie na listingu produktów

Informacja o najniższej cenie produktu powinna być również wyświetlana w każdym miejscu, gdzie widnieje informacja o obniżce ceny. (Jest to wymóg który narzuciła na kilku klientów inspekcja handlowa)

Zobacz przykład z głównej strony x-kom

Wyjaśnienie do skróconej wersji

Istnieje możliwość wyświetlenia skrócone wersji komunikatu, ze względu na ograniczone miejsce. Wymaga ona jednak, aby w tej samej linii dodać element, który będzie szczegółowo wyjaśniał typ ceny: zobacz screen z interpretacji UOKiK

Dobra widoczność i przejrzystość informacji o cenie

Informacja o najniższej cenie, nie może być pisana zbyt drobnym druczkiem, ani ledwo widoczną czcionką. Musi być tak samo wyraźna, jak informacja o cenie podstawowej.

Powiązane moduły

Pamiętaj: Zawsze warto wpierw skonsultować się z prawnikiem, gdyż konkretna branża może mieć swoje specyficzne wymagania.