Aktualizacja SEIGI Tag Manager 2.0 – Nowe Możliwości dla Twojego Sklepu
Aktualizacaj STM 2.0
Nasz moduł SEIGI Tag Manager przeszedł wiele zmian w osatnich miesiącach. Głównym celem aktualizacji 2.0 jest zmiana systemu i dostosowanie wszystkiego tak, aby zapewnić jak najlepsze rozwiązanie, które zintegruje sklepy oparte na Prestashop i thirty bees zGoogle Google Ads, Google Analytics 4, GTM oraz Measurement Protocol. Dużo tego będzie, ale mam wrażenie, ze warto się zapoznać z tym newsem :)
Zmiany w naszym module
Podsummowanie najważniejszych zmian w module SEIGI Tag Manager v 2.0
TL;DR
Zanim zagłębimy się w każdą zmianę szczegółowo i co możemy dzięki niej zyskać, zrobię krótką rozpiskę najważniejszych zmian
- Poprawiliśmy system wykrywania źrodeł
- Można go także teraz włączyć i wyłączyć w funkcjach eksperymentalnych
- Wzbogacanie źródeł
- Moduł obsługuje specjalny tryb, w którym dodatkowo wysyła do Google inforamcje o źródle, ktore wykrył. Tryb ten można wyłączyć w opcjach. Wtedy to Google decyduje na podstawie danych przeglądarki użytkownika skąd jest jego źródło
- Integracja GTM
- Rozdzieliliśmy integrację GA4 oraz GTM na dwie osobne. Tworzą one zupełnie inną strukturę. Integracja GA4 generuje zdarzenia, a GTM struktury danych ktore mogą zostać do utworzenia zdarzeń
- Wsparcie eventów
- Opcja ta wspiera tworzeni struktur danych dla wszystkich najważniesjzych zdarzeń jak Purchase, viewContent, AddToCart, PageView etc.
- Eksport wartości
- Wszytstkie wartosci zdarzeń są generowane dynamicznie i adekwatnie z konkretnym zdarzeniem
- Wsparcie dla rozszerzonych konwersji
- Struktura przewiduje również możliwość dodania danych użytkownika, które są niezbędne dla skonfigurowania Rozszerzeonych Konwersji
- Integracja GA4
- Integracja z Google Analytics 4 zawiera sporo zmian i usprawnień, oto najważniejsze
- Wsparcie dla rozszerzonych konwersji
- Struktura przewiduje również możliwość dodania danych użytkownika, które są niezbędne dla skonfigurowania Rozszerzeonych Konwersji
- Lepsza Google Ads
- Integracja Google Ads działa na podobnej zasadzie jak integracja z Google Analytics 4.
- Usunięto GTM
- Integracja Google Analytics do tej umożliwiała podanie tagu GTM, i pdołączenie GTM na warstwie danych przeznaczonej dla GA4. Ta podstawoa integracja została zastąpiona przez dedykowaną integrację GTM dla Prestashop / thirty bees.
- Zmiany Mesurement Protcol
- Główną zmianą jest możliwość zablokowania raportownia zdarzeń, jeśli klient odwiedził stronę potwierdzenia zamówienia
- Wsparcie Tagowania Server Side
- Raportowanie Server Side pozwala na raportowanie zdarzeń przez proxy znajdujące się w naszej domenie. Np. analityka.seigi.eu zamist do analytics.google.com Skorzystnie z tej opcji pozwala zmniejszyć (a nawet uniknąć) blokowania zdarzeń przez programy typu AdBlocker i wbudowane systemy antytrackingowe w przeglądarkach.
- Nowa struktura
- Moduł przeszedł gruntowne zmiany w kwestii budowania obiektów raportujących zdarzenia, aby łatwiej można było dodać nowe zdarzenia. Jest to głównie ułatwienie dla nas.
- Poprawiliśmy system wykrywania źrodeł
- Można go także teraz włączyć i wyłączyć w funkcjach eksperymentalnych
- Ulepszona obsługa trybu zaawansowanego Google Consent Mode v2
- W tej integracji usprawniliśmy integrację Google Anayltics 4 tak, aby Wasze sklepy jeszcze lepiej wdrażały CMv2 w trybie zaawansowanym
Chcesz wiedzieć więcej?
Dla zainteresowanych, poniżej zawraliśmy nasze doświadczenia i przemyślenia.
Niezastąpiona analityka od Google
Przyznam, że w pewnych momentach przeklinam dzień, w którym wpadłem na pomysł stworzenia integracji z GA4 - wiedząc to jak będzie wyglądało stworzenie dobrego rozwiązania do GA4, zastnowiłbym się 3 razy, czy chcę się w to pchać. Naprawdę..
Na samym początku wszystko wydawało się piękne i fajne. Bo przeceż "Hej! Przecież to Google! Oni na pewno mają dobra dokumentację i dobrze dopracowane systemy"... To założenie okazało się błędne...
Jednakże usługi Google w kwesti analityki trudno jest zastąpić. Wielu klientów chciało by je zastąpić, ale wszystko to jest wymagane przez reklamy Google Ads i po prostu musi działać.
Dokumentacja Google
Tworząc integrację według dokumentacji od Google wszystko działało pięknie. W sumie niewiele wymaganych parametrów. Dokumentacja wszystko opisuje, nic tylko wdrażać integrację GA4 do naszego modułu.
Z czasem jednakże okazało się, że nie jest tak pięknie. Dokumentacja o wielu szczegółach nic nie mówi. Kompletnie pomija wiele ważnych tematów w kwestii struktury danych i konfiguracji. Zapewnia też o różnych procesach po stronie Google, które po prostu okazuje się, że nie działają!
Co na to klienci..
Od naszych klientów używających testowej wersji dostaliśmy pozytywny feedback. Google Ads z naszym modułem zbierał dane praktycznie ze 100% dokładnością, to Google Analytics 4 zakłamywał dane. Kwoty były zupełnie inne niż w rzeczywistości. Naciekwaszą rzeczą jest fakt, że w tym przpadku Google Ads nie zbierał informacji o konwersjach. Konwersje były pobierane tylko z Google Analytics 4.
Co by sugerowało, że dane do GA4 są wysyłane poprawnie, ale GA4 nie do końca radzi sobie z wyświetlaniem.
I teraz najlepsza część tego wszystkiego, że właśnie dziś, Google Analytics 4 nagle wszystkie zdublowane dane z ostatniego czasu poprawił wstecz. Sprawdziliśmy tylko 30 dni wstecz i dane które pierwotnie były zbyt duże, okazały sie zgadzać z tym, co jest w zamówieniach w sklepie.
Czyli jednak, okazuje się, że wszystkie dane zostały zraportowane poprawnie, a to system GA4 ma problem z ich poprawną interpretacją - jednak jak chce, to potrafi.
R&D - Czyli poznajmy jak działa Google Analytics 4
Wracając do tematu błędów i dokumentacji. Ostatenie 4 miesiące nie wydawaliśmy aktualizacji do modułu, postawnowiliśmy zgłębić wszystko dogłębnie na temat Google (na co potrzeba czasu... ) tak, abyśmy mogli dostarczyć jedną solidną aktualizację, która rozwiązuje wiele problemów.
Rozpoczeliśmy tworzenie wewnętrznej dokumentacji (teraz ma około 30 stron). W niej zawraliśmy informacje o wszystkich eventach. Które dane warto przesłać, a których nie. A także wszelkiego rodzaju nieudokmentowane parametry - które realnie mają wpływ na jakość raportowania i to, jak potem dane są wyświetlane przez GA4.
Udało się nam również nawiąząc kontakt z kilkoma osobami z branży, które również od dawna zgłębiają jak działa GA4 i uzyskać sporo informacji na temat nieudokumentowanych funkcji i zachowań.
Oczywiście w tym wszystkim nieocenioną pomocą okazali się nasi klienci - którzy również z zapałem maniaka (w sumie od tego ich biznes zależy) pomagali nam gromadzić dane do analizy.
Nie rozpisując się i nie zajmując więcej Waszego cennego czasu, podsumuję to tak: Te 4 ostanie miesiące spędzone na badaniu zachowań GA4 nie poszły na marne. Nie jest może jeszcze idealnie, ale klienci którzy poprawnie skonfigurowali nasz moduł są bardzo zadowoleni.
Oczywiście na tej drodze do wersji 2.0 nie zabrakło również rozmów i konsultacji ze specjalistami od Google Ads - zajmującymi się prowdzeniem kampanii dla naszych wspólnych klientów. Za co też jesteśmy im wdzięczni, bo udało nam się poznać ich potrzeby i dopasować rozwiązanie do ich stylu prowadzenia kampanii.
A uwieżcie mi, że każda firma zajmująca się Ads'em o dziwo ma swoje metody na najlepsze wyniki. Niektórzy bardzo chwalą sobie improt konwersji z GA4, a inni wolą pozostać z raportowaniem danych za pomocą konwersji bezpośrednio do Google Ads. Każda z tych metod oczywiście ma swoje plusy i minusy, jednakże te kilka firm których potrzeby udało nam się spełnić, są zadowolone z naszego rozwiązania.
Powszechne problemy przy zmianie modułu raportującego
Chyba największym problemem z jakim napotkaliśmy się podczas wdrażania modułu jest zalegający kod. Wiele problemów z nowymi zostało rozwiązaznych przez proste posprzątanie sklepu. I nie mówię tutaj o porawie wydajności, a o tak banalnym zabiegu jak upewnienie się, że wszystkie inne integracje zostały usunięte w 100%, oraz to, ze raportowanie nie odbywa się dwoma kanałami (gtag + GTM za pomocą dataLayer).
Dlatego największa rada od nas, dla zmieniających oprogramowanie (na nasze i nie tylko). Upewnijcie się, że przed instalacją nowego oprogramowania nie zostało nic z poprzednich implementacji.
Kolejne kroki, jakie należy wykonać:
- Czy wszystkie moduły zostały odinstalowane
- Czy ręcznie wpisany kod (najczęściej head/er.tpl, head/er.tpl, oraz szablon strony potwierdzenia zamówienia) został kompletnie usunięty
- Upewnnić się, że nie ma przypadkiem 2 rozwiązań zarządzających zgodami - tutaj polecamy nasz darmowy moduł Cookie & Consent, który jest gruntownie przetestowany, aby działać z naszym SEIGI Tag Managerem
- Po usunięciu wszystkiego, zalecamy przezkanowanie strony ( w trybie incognito najlepiej ) za pomocą narzędzia Google Tagassistant ( https://tagassistant.google.com/ ).
- Jeśli TagAssistant cokolwiek wykryje, należy to kompletnie wyelminować
- Prosze pamiętać o przejściu przez cały proces zamówienia i przetestować każdą z metod płatności.
- Jeśli już wszystko zostało usnięte, możecie przystąpić do instalacji nowego modułu ( najlepiej naszego, ale to pomoże każdemu modułowi lepiej działać )
Integracja z GA4 jest bardzo podatna na różnego rodzaju zakłocenia, dlatego też kluczowe jest upewnienie się, że rozwiązanie z którego korzystacie działa tak, jak to opracował autor (o ile dobrze opracował, ale to już zupełnie inna kwestia).
Nie używaj GTM i GA4 na raz
Implementacja GTM w naszym module GA4 okazałą się być bardziej prowizoryczna i (na upartego) pozwoliłaby użyć struktury, aby zintegrować Prestashop poprzez Goole Tag Managera. Jednakże struktura którą opracowaliśmy, była od początku zamierzona do używania w integracji bezpośredniej z Google Analytics 4, a nie za pomocą GTM.
Nie mniej, każdy klient widząc możliwość uzupełniania identyfikatora GTM go wprowadzał. Następnie konfigurował w GTM kontener, który dodatkowo raportował zdarzenia do Google.
I tutaj jest największy błąd we wdrożeniu poprawnej implementacji GA4.
Konfiguracja raportowania bezpośredniego oraz raportowania za pomocą tagu GTM do jednej instacji Google Analytics powoduje duży bałagan w danych. Tak duży, że Google Analytics często nie potrafi sobie z tym poradzić i wyświetla totalne bzdury.
Dlatego pamiętajcie, że tutaj jest albo GTM + Kontener GA4, albo brezpośrednia integracja raportująca do Google Analytics 4.
GTM i GA4 to osobne integacje
Biorąc pod uwagę w/w kwestie, rozdzieliliśmy integrację GA4 i GTM na dwie różne.
Użytkownicy chcący włożyć wiecej pracy i dostosować raportowanie według swoich indywidualnych potrzeb, mogą chcieć skorzystać z integracji GTM, która dostarcza warstwę danych wypełnioną danymi, które zasilą kontenery Google Tag Managera
Z drugiej strony, dla klientów szukających rozwiązań przy konfiguracji których nie muszą zgłębiać wiedzy na temat tego jak działa Google Analytics 4, rozszerzyliśmy możliwości integracji bezpośredniej z Google Analytics 4
Google Ads
Integrację z Google Ads można wykonać na dwa sposoby. Zbieranie informacji o zdarzeniach konwersji, może odbywać się na dwa sposoby.
Integracja przez GA4
Pierwszą i (według nas) bardziej zalecaną formą, jest import zadarzeń konwersji kluczowych (purchase) do naszego Google Ads za pomocą Google Analytics
To rozwiązanie ma kilka kluczowych zalet w porównaniu z integracją bezpośrednią.
- Google Analytics 4 to narzędzie stworzone do zbierania danych
- Google Ads bardzo dobrze zbiera przypisuje atrybucje zdarzeniom pobranym z GA4
- Lepszej jakości dane, dzięki bezpośredniej integracji Mesurement Protocol
- Google Analytics obsługuje tzw. raportowanie Server-Side (o tym dalej)
Najważniejsze cechy tej metody
- Wymaga integracji z Google Analytics 4
- Wymaga wprowadzenia rozszerzonego raportowania zdarzeń (zakup, dodanie do koszyka etc) i ich wartości.
- Mając już ustawioną Analitykę, można bez dodatkowych zmian w kodzie zaimprotowa dane konwersji z Googel Analytics 4 do Google Ads
- Może zostać użyte do kampani bazujących na ROAS
Integracja bezpośrednia
Pierwszym jest integracja bezpośrednia z Google ADs, czyli konfiguracja i raportowanie zdarzeń konwersji (conversion) bezpośrednio w Google Ads. Jest to rozwiazanie po stronie przeglądarki i nie może zostać dodatkowo zasilone konwersjami offline. Dlatego jest ono podatne na zablokowanie poprzez rożnego rodzaju systemy antytrackingowe.
Tutaj w naszym module dodaliśmy obsługę najważniesjszych zdarzeń śledzenia konwersji. Jak zakup, wyświetlenie koszyka, dodanie do koszyka, leady, czy też rozpoczęcie procesu zakupowego. Cała konfiguracja polega na dodaniu celów po stronie Google Ads i dodaniu ich etykiet w konfiguracji naszego modułu. A moduł zajmie się raportowaniem danych.
Najważniejsze cechy tej metody
- Wymaga dodania tagu Google Ads
- Wymaga ustawienia tagów konwersji
- Może wymagać dodania zmiennych do szablonu
- Raportuje realne wartośći
- Może zostać użyte do kampani bazujących na ROAS
Nasza najnowsza aktualizacja SEIGI Tag Managera 2.0 umożliwia w prosty sposób wpisanie etykiet zdarzeń i cały wymagany kod generuje w odpowiednich miejscach.
Tag Based vs Event Based
Jest jeszcze jedna, rzadko używana opcja wykrywania zdarzen Google Ads, ale rzadko uywana. Aby raportować konwersje nie trzeba mieć żadnego modułu, ani wiedzy programistycznej. Istnieje możliwość integracji z wykrywania zdarzeń poprzez sprawdzenie na jakiej stronie użytkownik się znajduje.
Najważniejsze cechy tej metody integracji
- Łatwa - wymaga tylko wstawienia tagu Google Ads na każdej podstronie
- Nie raportuje prawdziwej wartośći zdarzeń (brak tagu conversion )
- Nie nadaje się do kampanii bazowanych na ROAS
Server Side
W tej wersji Google Tag Manager dodaliśmy też wsparcie dla zdarzeń Server Side.
Przeglądarki w dzisiejszych czasach bardzo dbają o prywatność użytnowników. Przeglądarki jak Firefox, Brave czy Opera bardzo aktywnie blokują elementy trackingowe na różnych stronach. Niestety, odbija się to też na właścicielach sklepów internetowych, gdyż bardzo wpływa na jakość analityki.
Dodatkowo mamy też takie programy jako adBlock, uBlock (i jeszcze kilka innych), które dbają o prywatność użytkowników, także odciążenie komputera z potrzeby wyświetlania wszystkich reklam.
Ponieważ domeny związane z Google są wszystkim znane, jakiś czas temu Google wprowadził możliwość raprotowania zdarzeń w trybie Server Side.
Na czym to polega? Otóż dane zamiast być raportowane do serwera Google, są raportowane do serwera w naszej domenie (np. ga4.seigi.eu) a następnie z tamtąd przesyłane do Google. W ten sposób możemy pominąć blokady nałożone na google przez przeglądarki i Adblocki.
Ważna uwaga: Raportowanie Server Side jest wspierane głównie przez Google Analytics 4. Więc jeśli używacie u siebie raportowania Server Side, to warto skorzystać z tej metody.
Obsługa Danych Konwersji Rozszerzonych
Konwersje rozszerzone, to nic innego jak przekazywanie o Google informacji osobistych klienta, takich jak email, imie, nazwisko, kod pocztowy etc. Zarówno integracja GTM jak i GA4 wspiera generowanie tagów dla konwersji rozszerzonych
Po co to? Google wie bardzo wiele o użytkownikach. Można powiedzieć, że nawet zbyt wiele. Przekazując dane osobowe, algorytmy Google mogą odnaleźć w swoich bazach sytnatury adresów email, telefonu i skutecznie powiązać użytkownika Google z klientem robiącym zakup na stronie. Następnie skojarzyć użytkownika, z kliknięciem w naszą reklamę.
Dane do konwersji rozszerzonych są dodawane zrówno do integracji Google Analytics 4 jak i Google Tag Manager
Najciekawsze tematy do poczytania
Server Side Tagging: https://developers.google.com/tag-platform/tag-manager/server-side?hl=pl
Google Ads - Konwersje rozszerzone: https://support.google.com/google-ads/answer/9888656?hl=pl
Koniec z ciasteczkami innych firm: https://developers.google.com/privacy-sandbox/3pcd?hl=pl